Instaliaciniai elektros nesklandumai užsienyje: kištukų jungčių įvairovė

Elektros lizdas nuo vaikystės buvo uždraustas, bet labai įdomus prietaisas. Bene kiekvienas žino dviejų virbalų taisyklę, kai kurie nelaimėliai – asmeniškai, kai kurie – iš nuogirdų. Tačiau, išvykus į užsienį susiduriama su kitomis problemomis: dažnas atvejis, kad iš atsivežtas elektros prietaisas netinka į vietinį lizdą ir kai kur dviejų virbalų gali nepakakti. Kad atostogos nepraeitų ieškant tinkamo adapterio ar, dar blogiau, be išsikrovusio telefono, neveikiančio džiovintuvo, verta pasidomėti, kokia elektros instaliacijos rūšis vyrauja lankomoje šalyje.

Labiausiai žinoma yra Jungtinė Karalystė, kurioje ne tik karštas bei šaltas vanduo bėga iš skirtingų čiaupų, bet ir elektros lizdai pritaikyti trišakiams kištukams. Tad nuvykus lankyti šios šalies, įprastiniai dvišakiai, dar kitaip europinio standarto kištukai netiks. Taip pat trišakius kištukus naudoja ir Australija bei Kinija, tačiau jie skiriasi nuo angliškojo varianto, nes pastarojo stačiakampio formos šakelės yra išdėstytos kitokiu pasvirimo kampu. Šiai šalių grupei priklauso ir Danija, Švedija bei Italija. Danų elektros lizdų instaliacija yra panaši į europinę, tačiau yra trečia pusapskritimio formos šakelė. Tačiau naudingiausia, kad visose šalyse gali būti naudojami ir europiniai kištukai, todėl skirtumai nepatogumų nesukelia.

NEMA jungikliai labiausiai paplitę Kanadoje, JAV, Meksikoje, Panamoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje bei Japonijoje. Jie yra žymiai siauresni nei prieš tai minėti ir negali būti pritaikyti Europoje paplitusiai jungčiai. Šie instaliaciniai elektros  skirtumai išmargina pasaulio žemėlapį, paskirstydami regionus, pagal tai, kur kokio tipo jungtis yra paplitusi. Žinoma, tam daugiausiai įtakos turėjo kolonijinis laikotarpis, kuriuo metu vyraujančios šalys perdavė savo elektros tiekimo patirtį užkariautoms šalims.

Tačiau tiems, kurie keliauja atostogauti, vyksta į darbo susitikimus, skirtingi jungikliai dažnai sukelia nemažų rūpesčių, ypač turint omenyje šalis, kuriose sudėtinga įsigyti adapterį. Globaliame pasaulyje šie skirtumai suprantami kaip šiokia tokia kliūtis, todėl Tarptautinė elektrotechnikos komisija būtų linkusi standartizuoti kištukus įvairiose šalyse. Tačiau iškyla problema, kad vietiniai gyventojai, elektros prietaisų gamintojai yra pripratę prie esamos elektros instaliacinės sistemos, investavę į ją ir prieštarauja pokyčiams. Žinoma, priešiška nuomonė visuomet egzistuoja, kai kalba pasisuka apie radikalesnius pasikeitimus, tačiau anksčiau ar vėliau jie vis tiek yra įgyvendinami.