Kalėdų šventė

Kaip skirtingos pasaulio šalys švenčia Kalėdas?

Šaltis, sniegas, gausus vaišių stalas, dovanos, žaliaskarė eglutė, papuošimai, kalėdinės girliandos – tai akcentai, kurie daugeliui iškyla mintyse vien pagalvojus apie didžiąsias metų šventes. Lietuviams tai išties svarbus ne tik susikaupimo, bet ir smagių akimirkų kupinas laikotarpis. O kaip Kalėdos švenčiamos svetur? 

Kalėdos Rusijoje – dvejomis savaitėmis vėliau

Kuomet lietuviai Kalėdas švenčia gruodžio 25 dieną, stačiatikių šventės prasideda tik po beveik keleto savaičių. Mat jų bažnyčios vis dar laikosi Julijaus kalendoriaus. Todėl Kalėdos Rusijoje švenčiamos tada, kai pas mus šventės jau pasibaigia – sausio 7 dieną. Žinoma, Jėzaus gimimas tokiu metu minimas ne tik Rusijoje, bet ir kitose Rytų Europos šalyse: Balkanų srityse, Gruzijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje. Kalbant apie tradicijas, pati Kalėdų esmė mažai kuo skiriasi nuo katalikų tikėjimo. Tiesa, stačiatikiai prieš Kalėdas itin atsakingai laikosi ilgo, net penkias savaites trunkančio pasninko. 

Kalėdas švenčia ir Turkijoje

Nors Turkijos gyventojai yra musulmonai, jie taip pat mini žiemos šventes. Ne paslaptis, kad daugelyje islamo šalių galima sutikti ir didelę dalį krikščionių, tad nieko keisto, kad laikui bėgant ima maišytis ir Kalėdų tradicijos. Kas padidino Kalėdų populiarumą Turkijoje? Kalėdų Seneliu šalyje laikomas šv. Mikolajus, kuris, manoma, yra kilęs būtent iš Turkijos. Įdomu ir tai, kad musulmoniškos šalys turi išskirtinį kalėdinį paprotį – dalyvauja loterijų žaidimuose, perka bilietus ir tiki, kad tai atneš jiems sėkmę. Be to, turkai vis dažniau, kaip ir mes, Kalėdų proga mėgsta pasikeisti dovanomis. 

Saulėtos ir karštos Kalėdos Australijoje

Kokios Kalėdos, kai kaitina saulė, o termometro stulpelis šokteli iki 30 laipsnių šilumos? Žinoma, mums tai neįprasta, bet australai Kalėdas sutinka būtent taip. Juk Australija yra pietiniame pusrutulyje, todėl kai pas mus sninga ir šalta, pietinėse šalyse vyrauja vasara. Todėl nereikia stebėtis, kad yra žmonių, kurie Kalėdas sutinka paplūdimyje ar prie baseino. O kaip skamba Kalėdų Senelis su šortais ar roges tempiančios kengūros? Egzotiška, tiesa?

JAV papročiai Kalėdų Seneliui

Turbūt didžiajai daliai žmonių teko matyti daugybę amerikiečių filmų apie Kalėdas. Tad galbūt dažnam amerikiečių papročiai atrodo girdėti ir pažįstami? Pavyzdžiui, keptas kalakutas ir vaisių pudingas ant stalo. Jaukus židinys namuose, o prie jo Kūčių naktį dedami sausainiai su stikline pieno Kalėdų Seneliui pasivaišinti – vienas labiausiai žinomų papročių JAV. Ne mažiau populiari tradicija yra pakabinti kalėdinę kojinę ir į ją dėti šventines dovanėles. 

Nors papročiai ir net laikas, kuomet vyksta Kalėdos, įvairiose šalyse skiriasi, visgi verta pastebėti, kad ši šventė svarbi ir prasminga visiems. Juk tai puiki galimybė pabūti su artimaisiais, smagiai leisti laiką ir papuošti savo namus išskirtiniais akcentais.